Witaj na stronie dedykowanej owadom - jednym z najbardziej niesamowitych istot na ziemi...

Rząd owadów liczący jakieś 20 tyś gatunków na całym świecie. Dzieli się je na dwa podrzędy, czasami traktowane jako oddzielne rzedy: prostoskrzydłe długoczułkowe (Enisfera) i krótkoczułkowe (Caelifera), zwanych też szarańczakami. Owady też mają bocznie spłaszczone ciało. Głowa dość duża, często swym kształtem przypomina koński łeb, stąd też częste określenie "koniki polne." Na nim też znajdują się czułki (w zależności od grupy mogą być bardzo długie i cienkie, lub krótkie i grube), oczy oraz silny aparat gębowy typu gryzącego. Prostoskrzydłe znane są ze swych umiejętności do dalekich skoków. Umożliwia im to ostatnia para odnóży, znacznie dłuższa od innych oraz o znacznie grubszych udach. Często przy skokach, prostoskrzydłe pomagają sobie w większości przypadków dobrze rozwiniętymi skrzydłami. Prostoskrzydłe długoczułkowe są przeważnie wszystkożerne, często z wyraźną skłonnością albo do drapieżnictwa, albo do roślinożerstwa. Szarańczaki są wyłącznie roślinożerne. Podczas godów samce prostoskrzydłych wydają dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych. W przypadku długoczułkowy następuje to poprzez pocieranie o siebie przednich skrzydeł, u szarańczaków zaś wydają dźwięki pocierając tylnymi odnóżami o przednie skrzydła.

Podkategorie

 • Pasikonikowate (Tettigoniidae)

  Pasikonikowate (Tettigoniidae) to rodzina prostoskrzydłych z rzędu szarańczaków, obejmująca około 500 gatunków, z których kilkadziesiąt występuje w Europie, a w Polsce około 20 gatunków. Prowadza drapieżny tryb życia lub są roślinożerne. Wysoka aktywność wykazują dopiero wieczorem, gdzie często samce "graja", aby zwabić do siebie partnerki.

  Liczba artykułów:
  1
 • Świerszczowate (Gryllidae)

  Świerszczowate (Gryllidae) to rodzina owadów prostoskrzydłych, obejmująca 900 gatunków, w tym 6 w Polsce, a 63 w Europie.  Większość świerszczowatych żyje w tropikach, subtropikach, niektóre są gatunkami pustynnymi, natomiast najmniejsze występowanie jest w strefie umiarkowanej. Są wszystkożerne z przewaga pokarmu roślinnego.  

  Liczba artykułów:
  1

O nas

Serwis prowadzi grupa pasjonatów, która za cel obrała sobie przekazywać wiedzę na temat hodowli owadów. Głównym powodem motywującym Nas do działania jest fakt, iż informacje na temat owadów, równie pięknych i ciekawych co zwierzęta egzotyczne, wciąż są trudno dostępne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie,  zaawansowani hodowcy, jak i zaczynający dopiero swoją przygodę z tymi stworzeniami.

 

©2018 Owadziarnia.pl • Powered & Design by Merit - strony internetowe
logotype