Witaj na stronie dedykowanej owadom - jednym z najbardziej niesamowitych istot na ziemi...

Rząd owadów obejmujący około 100 tyś gatunków na całym świecie. Systematyka często ulega zmianom, niejednokrotnie dzieli się je na dwa odrębne rzędy: pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera) oraz równoskrzydłe (Homoptera). Pluskwiaki charakteryzują się aparatem gębowym typu kłująco ssącego. Pluskwiaki różnoskrzydłe są przeważnie grzbietobrzusznie spłaszczone, często rozszerzone lub silnie wydłużone. Mogą osiągać różne rozmiary od 0,5 do nawet 10 cm. Cechą charakterystyczną są specjalne gruczoły zapachowe, które u wielu gatunków wytwarzają nieprzyjemny zapach w celach ochronnych. Są to przeważnie gatunki tropikalne i subtropikalne, ale wiele z nich zamieszkuje też strefę umiarkowaną. Większość z nich żyje na lądzie ale niektóre to także gatunki wodne. Są wśród nich zarówno roślinożercy, drapieżcy jak również pasożyty. Pluskwiaki równoskrzydłe osiągają przeważnie mniejsze rozmiary. Wszystkie są roślinożercami i wszystkie żyją na lądzie. Część z nich to pasożyty roślin, wysysające z nich soki (np. mszyce). Niektóre posiadają specjalne narządy strydulacyjne, służące do wydawania dźwięków (Cykady).

Podkategorie

  • Płoszczycowate (Nepidae)

    Płoszczycowate (Nepidae) to rodzina z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych obejmująca 150 gatunków słodkowodnych, z których 2 występują w Europie środkowej. Płoszczycowate są drapieżnikami, ich przednie odnóża to narządy chwytne, które pomagają w złapaniu ofiary (małe bezkręgowce, ryby),  posiadają także czułki które sa silnie skrócone i kłujkę. Cecha charakterystyczna tej rodziny jest długa rurka oddechowa - przez koniec rurki owady pobierają zapas powietrza. Płoszczycowate nie chętnie pływają, a raczej pełzają po dnie lub roślinach wodnych.

    Liczba artykułów:
    2

O nas

Serwis prowadzi grupa pasjonatów, która za cel obrała sobie przekazywać wiedzę na temat hodowli owadów. Głównym powodem motywującym Nas do działania jest fakt, iż informacje na temat owadów, równie pięknych i ciekawych co zwierzęta egzotyczne, wciąż są trudno dostępne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie,  zaawansowani hodowcy, jak i zaczynający dopiero swoją przygodę z tymi stworzeniami.

 

©2018 Owadziarnia.pl • Powered & Design by Merit - strony internetowe
logotype