Witaj na stronie dedykowanej owadom - jednym z najbardziej niesamowitych istot na ziemi...

Muchówki, dwuskrzydłe (Diptera) to Liczny rząd owadów występujący na każdym kontynencie, liczy sobie ponad 124 tysięcy  gatunków. W Polsce oficjalnie żyje  ok. 7 tyś gatunków, a szacuję się nawet że ich liczba może dorównać 10 tysięcy. Cechą charakterystyczną dla muchówek jest jedna para skrzydeł, natomiast druga ulega przekształceniu  i pełni rolę stabilizatora lotu. Liczne gatunki muchówek  są przenosicielami różnych chorób,  wiele jest szkodnikami upraw, a jeszcze inne są  naturalnym pokarmem dla ssaków, płazów i gadów. Po nadto te owady pełnią rolę w zapylaniu kwiatów.

Podkategorie

 • Plujkowate (Calliphoridae)

  Plujkowate (Calliphoridae) to rodzina muchówek, która występuje na całym świecie. Obejmuję ona około 1000 gatunków które zostały rozpoznane, w naszym kraju zostało odnotowane 70 gatunków. Larwy much plujkowatych używa się w wędkarstwie znane są jako "Białe robaki".

  Liczba artykułów:
  1
 • Wywilżankowate (Drosophilidae)

  Wywilżankowate (Drosophilidae) to rodzina niewielkich owadów z rzędu muchówek, pospolita w wielu częściach świata. Larwy jak i dorosłe osobniki są uzależnione  od roślin.  Dorosłe osobniki żywią się fermentującymi owocami, natomiast larwy fermentującymi fragmentami roślin, ale także  pasożytują w pszczelich gniazdach lub na czerwcach. Jednymi przedstawicielkami tej rodziny są Muszki owocówki (Drosophila melanogaster i Drosophila hydei) które często pojawiają się w dużych ilościach w lecie i jesieni. 

  Liczba artykułów:
  1

O nas

Serwis prowadzi grupa pasjonatów, która za cel obrała sobie przekazywać wiedzę na temat hodowli owadów. Głównym powodem motywującym Nas do działania jest fakt, iż informacje na temat owadów, równie pięknych i ciekawych co zwierzęta egzotyczne, wciąż są trudno dostępne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie,  zaawansowani hodowcy, jak i zaczynający dopiero swoją przygodę z tymi stworzeniami.

 

©2018 Owadziarnia.pl • Powered & Design by Merit - strony internetowe
logotype