Witaj na stronie dedykowanej owadom - jednym z najbardziej niesamowitych istot na ziemi...

Rząd owadów liczący sobie 3,500 tyś gatunków na całym świecie. W Polsce występuje 16 gatunków. Owady te mają bardzo stary rodowód, ich przodkowie żyli już w paleozoiku. W większości są to gatunki tropikalne i subtropikalne, część z nich stała się również synantropami i rozprzestrzeniła się na całym świecie (gatunki kosmopolityczne). Karaczany osiągają małe i średnie rozmiary, niektóre gatunki zaś osiągają rozmiary w okolicach 8 cm. Ciało mają przeważnie spłaszczone grzbietobrzusznie. Aparat gębowy typu gryzącego. Czułki bardzo długie, pełnią funkcje dotyku. Większość gatunków ma dobrze wykształcone skrzydła, jednak przeważnie rzadko latają. Niektóre z nich są ich zupełnie pozbawione. Do przemieszczania się używają silnych, bieżnych odnóży, przez co potrafią bardzo szybko biegać. Są przeważnie wszystkożerne lub roślinożerne, w większości przypadków prowadzą nocny tryb życia.

Podkategorie

  • Karaczanowate (Blattidae)

    Karaczanowate (Blattidae) to rodzina owadów z rzędu karaczanów, obejmująca kilkadziesiąt tropikalnych i subtropikalnych gatunków. Należą do nich owady duże i bardzo duże, uskrzydlone i o zredukowanych skrzydłach. Niektóre karaczanowate przystosowały się do życia z ludźmi min. w gospodarstwach i domach. Niektóre gatunki rozprzestrzeniły się po całym świecie, a zawdzięcza się to człowiekowi.

    Liczba artykułów:
    1

O nas

Serwis prowadzi grupa pasjonatów, która za cel obrała sobie przekazywać wiedzę na temat hodowli owadów. Głównym powodem motywującym Nas do działania jest fakt, iż informacje na temat owadów, równie pięknych i ciekawych co zwierzęta egzotyczne, wciąż są trudno dostępne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie,  zaawansowani hodowcy, jak i zaczynający dopiero swoją przygodę z tymi stworzeniami.

 

©2018 Owadziarnia.pl • Powered & Design by Merit - strony internetowe
logotype