Witaj na stronie dedykowanej owadom - jednym z najbardziej niesamowitych istot na ziemi...

Chrząszcze przechodzą przeobrażenie zupełne: (larwa, poczwarka, owad dorosły - imago). Cechą charakterystyczną chrząszczy jest aparat gębowy typu gryzącego. Aparat ten składa się z wargi górnej, dwóch żuwaczek, nazywanych też szczękami górnymi, żuchwy czyli tzw. szczęki dolnej oraz wargi dolnej. Dwie pary zrośniętych ze sobą głaszczek, będących częścią szczęk i wargi dolnej, są narządem dotyku. Nazywa się je głaszczkami szczękowymi i wargowymi.

Skrzydła pierwszej pary przekształcone są w grube pokrywy, które nie biorą udziału w locie, a jedynie służą do osłaniania błoniastych skrzydeł drugiej pary. Oskórek chitynowy gruby, często rzeźbiony. Czułki mogą być różnorakiego kształtu. Liczba ich członów zazwyczaj nie przekracza 11, a tylko wyjątkowo może być 12 lub 14. Opisano też gatunki o większej liczbie członów. Z drugiej strony są też gatunki z czułkami o 1 lub 2 członach.

Podkategorie

 • Czarnuchowate, mączniki (Tenebrionidae)

  Czarnuchowate, mączniki (Tenebrionidae) to bardzo liczna rodzina owadów z rzędu chrząszczy. Są skrytymi owadami zamieszkującymi zróżnicowane  środowiska. Najczęściej są to lasy, a ich larwy żerują w zgrzybiałym drewnie, a także glebie. Większość czarnuchowatych jest synantropijna. Notuje się że w tej rodzinie znajduję się wiele szkodników magazynowych. 

  Liczba artykułów:
  3
 • Kózkowate (Cerabmbycidae)

  Kózkowate (Cerabmbycidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, licząca około 25 tysięcy gatunków, natomiast w Polsce około 200. Rodzina charakteryzuję się wydłużonym ciałem i długimi czółkami, które przeważnie są dłuższe od całego owada. Wiele gatunków kózkowatych jest poważnym szkodnikiem leśnym, głównie technicznym i wtórnym.

  Liczba artykułów:
  3
 • Kruszczycowate (Cetoniidae)

  Kruszczycowate (Cetoniidae) to rodzina chrząszczy, niegdyś traktowana jak podrodzina rodziny żukowatych (Scarabeidae). W większości są to tropikalne i subtropikalne chrząszcze, często o dość pokaźnych rozmiarach (afrykańskie goliaty dorastają do około 13 cm i ważą do 110 g). Wiele gatunków ma bardzo piękne ubarwienie, z reguły o metalicznym połysku. W Polsce występuje około 13 gatunków (Najbardziej znane to kruszczyca złotawka [Cetonia aurata] i kwietnice [Protaetia spp.]).

  Liczba artykułów:
  8

O nas

Serwis prowadzi grupa pasjonatów, która za cel obrała sobie przekazywać wiedzę na temat hodowli owadów. Głównym powodem motywującym Nas do działania jest fakt, iż informacje na temat owadów, równie pięknych i ciekawych co zwierzęta egzotyczne, wciąż są trudno dostępne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie,  zaawansowani hodowcy, jak i zaczynający dopiero swoją przygodę z tymi stworzeniami.

 

©2018 Owadziarnia.pl • Powered & Design by Merit - strony internetowe
logotype